Čtenářské deníky a rozbory knih | Xweb.8u.cz

Čtenářské deníky a rozbory knih

Čtenářské deníky tu byly dříve než sahá naše paměť. Obsahují podstatné informace z četby knihy, především děj, postavy, místo a dobu děje. Jedná se o poměrně jednoduchý materiál, který není problém tvořit už na základní škole.

Na internetu je jich taj za tu dlouhou dobu obrovské množství, například na CtenarskyDeniky.cz. Postupem času se však poměrně nedávno přešlo na rozbory děl, přesněji v roce 2011, kdy začala nová státní maturita. Do té doby nebylo třeba znát jednotlivá díla příliš podrobně, stěžejní bylo u maturitní zkoušky znát jednotlivé spisovatele a s nimi související období. Dnes už je třeba umět poměrně malé množství knih, za to výrazně podrobněji. Nesmíte zapomenout uvést literární druh, žánr, kontext díla, dopady a přijetí knihy, datum sepsání, život autora, styl psaní a mnoho mnoho dalšího. Rozbory děl se díky mnohem kratší době využívání hledají na internetu už o něco hůře, často se také jedná o čtenářské deníky, ne o rozbory knih.

Specialistou na rozbory děl jsou následující stránky:

  • Rozbor-dila.cz
  • Rozbor-dila.eu
  • RozborKnihy.cz

Jedná se o rodinu webů Studijni-svet.cz, která na byla na rozborech vystavěna a jsou jejím základem.

 

Na Slovensku se s rozbory děl tolik nesetkáte, mají zde totiž stále starý typ maturity. Zkouší se tak stále literární období, nicméně u každého je třeba znát například rozbor nejvýznamnější knihy. Tato kniha je prakticky vždy od slovenského autora na rozdíl od české maturity, kde jsou spíše světoví spisovatelé. Slovenských webů je opravdu malinko, často jsou materiály dokonce v češtině. Novým přírůstkem je tak Studijnysvet.sk, který má za cíl zaplnit tuto mezeru stejně jako to měl za cíl dnes velmi úspěšný web Rozbor-dila.cz.

 

 

Komentáře uzavřeny.

prezentace