ROZBORY OD VÁS

 

PETROLEJOVÉ LAMPY – JAROSLAV HAVLÍČEK     

 

Hlavní postavy

Štěpka Kiliánová – hlavní postava celého románu.V díle je sledován její vývoj od dětství až do jejího ovdovění. Je pracovitá, dobrosrdečná, energická, ale má spíše kypřejší  tvary, krásy příliš nepobrala a je prostořeká. Touží po dětech a ze strachu, že zůstane starou pannou, se provdá za Pavla Malinu, svého bratrance.

Pavel Malina – mladý muž původem z Vejrychovského statku, bratranec Štěpky. V dětství byl hodný, milý, inteligentní. Rozhodl se pro vojenskou škol,  ale tam se nechal velmi ovlivnit  pitím, našel si zálibu ve hře v kartách a ženách. Tam se z něho stal namyšlený, vypočítavý, nesnesitelný, škodolibý a zlý člověk.

Stavitel Kilián – Štěpčin otec. Je to pracovitý člověk, který za svůj život zmnohonásobil svůj původní majetek. Je šetrný a hrdý na to, co dokázal.

Anna Kiliánová – Štěpčina matka. Velice zbožná dáma, která se vždy snaží dodržovat zásady, které odpovídaly jejímu vyššímu postavení ve městě.

Josef Malina – otec obou synů ze statku a bratr Anny K. Přežil své mladší dítě, svého syna Petra. Ačkoliv zpočátku neměl Štěpku v lásce, později pochopil, že je to žena s dobrým srdcem.

Jan Malina – starší ze synů Josefa Maliny, pracovitý, poctivý a dobrý hospodář, který však  dlouho dřel jen na bratrovy dluhy. Proto se v pozdějším věku zatvrdil.

Děj

Děj románu se odehrává v autorově rodné Jilemnici na přelomu 19. a 20. století.  Jde o dobu prudkých společenských přeměn, kdy i do oblastí v Podkrkonoší přichází dravý kapitalismus. Autor zobrazuje tyto skutečnosti na jedné rodině, kde matka hlavní hrdinky pochází ze starého selského rodu, otec je však stavitelem, tedy členem podnikavé buržoazie.

Stavitel, původně chudý zedník Kilián, se domůže  pracovitostí a podnikavostí významného postavení ve městě Jilemnici. Vezme si za manželku dívku Annu Malinovou, dceru z Vejrychovského statku. Společně pak vychovávají jejich jedinou dceru Štěpku. Štěpka nežije příliš šťastným životem, přestože má všeho dostatek. Lidem vadí její přímé, otevřené, často drsné chování, mají ji za společenského neotesance. Ke všemu není Štěpka příliš pohledná, je nesmírně velká a vyspělá, postrádá jakýkoliv dívčí půvab. Útěchy se jí dostává na matčině rodném statku, kde dovádí se dvěma svými bratranci Janem a Pavlem, jakéhosi uznání dosáhla i díky výborné recitaci a hraní divadla, což ji velmi bavilo.

Štěpka dospívá, ale žádní nápadníci o ni neusilují, přestože je mezi mládeží pro svoji vyřídilku a veselost celkem oblíbena. Každá započatá známost po chvíli končí. Štěpka však touží mít muže a děti.

Na statku na Vejrychovsku žije bratr Anny Kiliánové Josef Malina, ale ten už je starší pán, a proto se o statek stará převážně Jan Malina. Jeho mladší bratr Pavel odchází ze studií a dává se k armádě. Stane se z něho líný, prostopášný důstojník, který pouze pije, hýří a hraje karty, užívá si přítomnosti žen. Téměř všechny peníze ze statku padnou na placení jeho dluhů. Nakonec jej kvůli dluhům suspendují a Pavel se vrací na statek, je zchátralý, zestárlý. Nechce pracovat, pokračuje ve svém rozmařilém životě. Jan jej odmítne dál živit, protož on se na statku musel vždy dřít, aby uživil svého bratra, který však nakonec přivedl statek na mizinu. Ale Pavel vymyslí skvělý plán, který by měl zachránit i Vejrychovsko před bídou. Nabídne Pavel Štěpce sňatek a ona, posedlá touhou po muži a dětech, "slepá a hluchá", svoluje, uvěří jeho slibům, že skončí s dosavadním životem a vrátí se k hospodaření. Otec Kilián se velmi nesouhlasí s tímto sňatkem, ale nakonec ho Štěpka umluví,  vykoupí statek ze dluhů a postaví novomanželům obrovský nový dům hned vedle starého statku Malinových.

Brzy po svatbě zažívá Štěpka obrovské zklamání. Pavel o ni vůbec nestojí, dozvídá se, že se s ním nikdy dětí nedočká, neboť trpí velmi vážnou nemocí, která mu znemožňuje milostný styk, byl luetik (trpěl syfilidem). Štěpka je však velmi statečná, s pomocí Janovou vede statek, trpělivě snáší rozmary svého stále více chátrajícího muže. Z jejího muže se pomalu  stává šílený člověk a Štěpka je nucena ho dát do blázince, kde i umírá. Až po jeho smrti začíná Štěpce svítat na lepší časy. Čeká ji nový život s Janem Malinou. Jan si totiž umiňuje, že až pomine období truchlení, sám ji požádá o ruku a tuší, že bude souhlasit (dávno již ví, jak píše autor, že "ta ženská má svou cenu")

Kompozice

§  Psychologický román

§  Epický román = má děj, příběh, určení, časové a příčinné souvislosti, větší rozsah, řada událostí soustředěných kolem společného jádra, mnoho postav i dějových linií

§  3 části: Lampy svítí a prostírá se (33 kapitol); Sytý u stolu (22 kapitol); Lampy zhasínají (11 kapitol)

§  Kniha měla být původně trilogií o Štěpce Kiliánové a městě Jilemnici (za života ale stihl pouze přepracovat Petrolejové lampy a napsat torzo románu Vlčí kůže)

§  Kniha je zakončená tak, že naznačuje budoucnost. Janovi v hlavě probíhá myšlenka, že by si ji mohl vzít protentokrát on, aby spojili obě poloviny statku. Právě neukončený děj měl být přichystán pro další knížku (Vlčí kůže) z trilogie o Štěpce Kiliánové.

§  Kompozice: chronologická (autor dodržuje časovou posloupnost)

§  Umělecké a kompoziční prostředky: propracovaná psychika románových postav (zvláště žen), dramatická gradace(stupňování) příběhu, naturalistické prvky(snaží se zachytit nezkreslenou realitu), působivé scény zachycující atmosféru maloměsta.

§  Er-forma.

§  Druhy řeči: Převažují dialogy, ale jsou použity i vnitřní monology (např. při úvahách).

 

Život autora – Jaroslav Havlíček (1896 – 1943)

Byl  to představitel české, psychologické prózy v období mezi válkami.

Pocházel ze severovýchodních Čech, z města Jilemnice, z rodiny učitele.

Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu.

Roku 1915 byl odveden do první světové války, zúčastnil se bojů v Rusku, v Itálii i na Slovensku.

Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo. Přátelil se s Antalem Staškem.

 

Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze v důsledku zánětu mozkových blan.

Styl tvorby: Pečlivě vykresluje prostředí. Soustředí se na nitro člověka a jejich začleňováním do děje. Popisuje tragické lidské osudy, věnuje se degenerovaným jedincům – mentálně nebo vlivem postupující nemoci, duševní stavy často velmi narušených lidí a extrémní situace. Podává realistický obraz maloměsta a degradace jeho společnosti.

Propracovanost psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost.

Pro Havlíčkovy knihy je typická pevná dějová linie, ironické napětí, smysl pro protiklady, záliba v bizardních situacích, střet dobra a zla a významnost detailu pro výklad celku.

V řadě děl se objevují podobné motivy či náměty – detektivní zápletka, osudy žen, domov.

Přispíval do Národních listů. Své povídky publikoval Jaroslav Havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti.

Dílo:

Neviditelný – tento román bývá považován jako Havlíčkův umělecky nejdokonalejší; je psychologickou studií patologické úchylky rodiny Hajnů; do degenerovaného prostředí, jemuž vládne utkvělá představa blázna, že prochází domem neviděn, přichází sobecký a chladně vypočítavý muž (vypravěč), který líčí svou cestu z chudého prostředí přes sňatek k majetku, ale ani on neujde zhoubě svého osudu, když nejprve ztrácí ženu a duševně postižen je i jeho syn; zfilmováno Jiřím Svobodou jako Prokletí domu Hajnů r. 1988

Helimadoe – jde o nejbásnivější mnohovýznamový román,námětem jsou rodinné vztahy, nahlížené tentokrát víc optimisticky; je to příběh pěti sester (název Helimadoe je podle počátečních písmen jejich křestních jmen), pozvolna stárnoucích a ovládaných podivínským otcem lékařem; melancholická atmosféra; retrospektivní(návraty zpět do minulosti) kompozice

Ta třetí – opět se vyskytuje motiv smrti; ústřední hrdina tohoto románu je starý mládenec, který má vztah k ke dvěma rozdílným typům žen, jedné mladé výstřední krasavici, druhé skromné a obětavé, avšak hrdina, povrchní a pokrytecký šosák, volí nakonec třetí východisko – dobrovolnou smrt

Synáček – tato novela představuje příběh statkářského synka, rozmazlovaného ženami, jejichž nevhodná výchova způsobí, že z něho vyroste hrubián, který se svým kamarádem svými bujnými kousky pohoršuje městečko a nakonec se hrdina ožení, uklidní se a chce odčinit výstřelky mládí, končí však smrtí při autohavárii; souvisí s cyklem z rodné Jilemnice (po Petrolejových lampách do něj patří nedokončený román Vlčí kůže)

Vlčí kůže – dílo nedokončeno

Zánik městečka Olšiny - povídky a romaneta, které byly vydány posmrtně; život městečka provázejí postavy maloměstských podivínů a zvláštní úkazy (autosugesce, jasnovidectví), děsivých přízraků působících na lidské smysly využívá Havlíček k tom, aby ukázal na lidskou směšnost a ubohost, tyto povídky patří k nejpůsobivějším dílům naší psychologické literatury

 

Zařazení do kontextu

Autoři psychologické prózy

-        rozvoj od 20.let 20.století, největší rozmach 30.- 40. léta

-        zabývá se duševními stavy člověka, vnitřními pocity, duševními úchylkami, dvojnictvím atd.

-        může vycházet za okupace, protože nemá politické téma, tedy není proti režimu

Další představitelé:

Marie Pujmanová – sociální próza, ovlivněna socialismem (silná komunistka), dílo PŘEDTUCHA

Jarmila Glazarová – prozaička, VLČÍ JÁMA, ADVENT, ROKY V KRUHU

Václav Řezáč – psychologická i budovatelská próza, SVĚDEK, ČERNÉ SVĚTLO

Karel Josef Beneš – ULOUPENÝ ŽIVOT

Ladislav Klíma – UTRPENÍ KNÍŽETE STERNENHOCHA

 

Autor/na Xweb.8u.cz přidala: sabinakam

Děkujeme

 

      Zpět na Xweb.8u.cz